• (0216) 377 44 33
 • (0532) 577 06 43
 • info@tatlihayatbakimevi.com
Huzurevi whatsapp

Osteoporoz Kemik Erimesi Belirtileri - Kemik Erimesine Ne İyi Gelir? Tedavisi Nedir? İstanbul

Yaşlılıkta kemik erimesi nedeniyle pek çok birey en ufak bir aktivitesinde dahi düşüp bacağını, kalçasını, kolunu kırabilmektedir. Kırıklar hem yaşlının sosyal anlamda kısıtlanmasına hem de ruhsal anlamda kendini kötü hissetmesine neden olmaktadır. Hatta bazen bireyi yatağa bağımlı hale getirmektedir. Bu nedenle kemik erimesi her yaştan birey için ciddi bir sorundur. Kemik erimesi belirtisi görüldüğünde test yapılmalı ve tedaviye başlanılmalıdır.

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Belirtileri Nelerdir?

Kemik erimesinin ilk belirtileri sırt ağrılarıdır. Bununla birlikte kemik erimesi belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Omurgadaki kırık veya çökmüş bir omur nedeniyle oluşan bel ağrıları,
 • Uzun süre yaşanan kemik erimesi nedeniyle boy kısalması,
 • Kamburlaşma, çarpık duruş, duruş bozuklukları,
 • Çok çabuk kemik kırılması ya da çatlaması.

Kemik Erimesine Ne İyi Gelir?

Kemik erimesine iyi gelebilecek olanların başında doğru belenme, egzersiz ve kötü alışkanlıklardan kurtulma gelmektedir.

“Kemik erimesine ne iyi gelir ?” sorusuna ise şu şekilde cevap verebiliriz:

 • Süt, kuru meyveler bal, kivi, muz, elma, buğday, çavdar ve zencefil, badem, brokoli, marul, adaçayı, soya fasulyesi, ceviz, keten tohumu, ıspanak, balık çeşitleri, kayısı kemik erimesine iyi gelir. İstanbul Tatlı Hayat Huzurevi Bakımevi olarak diyetisyenimizin kontrolünde mönüler hazırlamakta ve konuklarımızın sağlığını korumak için sağlıklı beslenmelerine çok özen göstermekteyiz.
 • Kolojen takviyesi de kemik erimesine iyi gelir. İstanbul Huzurevi olarak kemik erimesi olan konuklarımız için doktorumuz ile görüşüldükten sonra kolojen takviyesi alma imkanı sunmaktayız.
 • Fiziksel aktivitenin arttırılması beden kas gücünü arttırır. Bu da kemiklere binen yükü azaltır ve kemik erimesi olan kişinin kemik kırılması ihtimalini düşürür. Bu nedenle yürüyüş, hafif tempolu koşu, tenis, dans gibi aktivitelerin düzenli yapılması kemik erimesine iyi gelir. İstanbul Özel Tatlı Hayat Huzurevi Bakımevi olarak konuklarımızın egzersiz yapmalarına destek olan ortamımızı görebilmeniz için kurum fotoğraflarımızı ve sosyal medya adreslerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.
 • D vitamini de kemik sağlığını ve gücünü etkileyen vitaminlerdendir. D vitamini bireyin vücudunda kalsiyum emilimini artırır, kemik sağlığını destekler. Huzurevimizde düzenli olarak yapılan kan tahlillerinde D vitamini eksikliği çıkan konuklarımıza doktorumuz takviye vitamin tavsiyesinde bulunur.
 • Sigara ve alkolde vücudu zehirleyen maddeler vardır. Bu maddeler kemik yapımında görevli olan hücreleri öldürür ve östrojen hormonunun azalmasına neden olur. Bu durumda da sindirim sisteminde kalsiyum emilimi azalır. Aynı zamanda böbreklerden kalsiyum atılımı artar. Vücutta kullanılması gereken kalsiyum miktarı düştükçe kemik yapıları zayıflar. Sigara ve alkol tüketimi kemik erimesini hızlandırabilir. Sigara ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Kafein aşırı tüketildiğinde vücuttaki kemik yapımını düşürür. Osteoporozu artırır. Kafein tüketiminde de kontrollü olmakta fayda vardır. Günde 3 fincandan fazla kahve içilmemelidir. Aşırı kahve tüketme alışkanlığı olanlar kafeinsiz kahve tercih etmeli ve ek kalsiyum desteği almalıdır.
 • Fazla tuz tüketimi pek çok hastalığı tetiklediği gibi osteoporozu da tetikler. Kemiklerin zayıflamasına yol açar. Günlük 1 çay kaşığı tuz tüketmek vücut için yeterlidir. Fazla tuz tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • İşlenmiş gıdalardaki tuz oranları yüksek olduğundan bu gıdaların tüketiminde de kontrollü davranılmalıdır.
 • Potasyumdan zengin besinler vücutta kalsiyumun (muz, domates, portakal suyu) tutulmasını destekler bu besinleri tüketmek de kemik erimesine iyi gelir.

Kemik Erimesi Neden Olur?

Kemik erimesi çeşitli nedenlerle vücuttaki kemik üretiminin sekteye uğraması, kemik yapısının bozulmasıyla olur.

Kemik Erimesinin İlacı Var Mı?

Kemik erimesi olan bireyler için bifosfonat grubu ilaçlar daha çok kullanılmaktadır. Bu kemik erimesi ilaçları doktor tavsiyesine uygun şekilde haftalık, aylık, 3 aylık ve yıllık olarak kullanılır.

Kemik erimesi ne gibi rahatsızlık verir?

Osteoporoz yani halk arasında bilinen adıyla kemik erimesi, kemik yapısında bulunana mineral yoğunluğunun azalmasıdır. Bunun sonucunda da kemikler zayıflar, daha çabuk kırılır.

Kemik erimesinin neden olduğu rahatsızlıklar genellikle şiddetli bel, sırt ve boyun ağrısı, nefes darlığı, tırnakların kolay kırılması olarak sıralanabilir.

Kemik erimesi varsa ne yapılır?

Kemik erimesi olan biri sağlığı için kalsiyum alımına özen göstermeli, günlük aktivitesini arttırarak egzersiz yapmalı, sigara ve alkolden uzak durmalıdır.