• (0216) 377 44 33
 • (0532) 577 06 43
 • info@tatlihayatbakimevi.com
Huzurevi whatsapp

Alzheimerdan Korunmada 20 Kural

 1. İster kitap okuyun ister internetten araştırma yapın ama mutlaka okuyun.
 2. Düşünün, düşleyin, hayaller kurun.
 3. Her gün mutlaka yaşınıza, beden sağlığınıza uygun spor yaparak aktif bir yaşam sürün.
 4. Hazır yiyecekler, paketli gıdalardan uzak durun. Beyin sağlığınızı korumak için haftada iki kez yüzey balığı tüketin.
 5. Sütlü ya da diğer çikolatalar yerine bitter çikolata tercih edin.
 6. Stresini yönetmeyi bilin. Yoğun stresli bir iş hayatı, kalabalık şehirler ve trafik karmaşası; maddi sıkıntılara neden olan kontrolsüz harcamalardan tüm ömrünüz boyunca uzak durmaya çalışın. Uzun süre yoğun stres altında olan bireyin beyin hücreleri tahrip olur. Yeterince sağlıklı olmayan bir beyin alzheimerdan korunamayabilir.
 7. Aşırı kilolu olmak beyin ve beden sağlığını olumsuz etkiler. İdeal kilonuzda olmaya gayret edin. Fazla kilo alzheimera davetiye çıkarır.
 8. Sağlıklı uyku beyin için çok önemlidir. İdeal sürelerde ve karanlık bir yerde uyuyun. Uyumadan önce mavi ışıktan (teknolojik cihazların yaydığı ışık) uzak durun ve gece lambası kullanmayın.
 9. Alkolden uzak durun. Özellikle aşırı alkol tüketimi beyin yapısında ciddi değişimlere neden olur ve birey hastalıklara açık hale gelir.
 10. Sigara kullanmayın. Uzun yıllar sigara kullanımının beynin ‘hipokampüs’ bölümünün küçülmesine neden olduğu gözlemlenmiştir. Bu bölüm hafıza ile ilgilidir. Hipokampüs küçülmesi yaşayan bireylerde demans ve alziheimer riski artar.
 11. Diyabet, diyabet, hipotiroidi, hipertansiyon kardiyovasküler hastalıklar ve beyin damar hastalıklarından korunmak için gereken tedbirleri alın. Zaten bu hastalıklarınız varsa tedavinizi aksatmayın.
 12. Vücuduzun ihtiyaç duyduğu yeterli vitamin ve mineralleri doktor tavsiyesi ile alın. Folik asit ve B12 değerlerinizin ideal seviyede olmasına özen gösterin.
 13. Sağlıksız yağlardan uzak durun. Onlar yerine doğal zeytinyağı tüketin.
 14. Kızartmalar yerine haşlama ya da fırınlama ile besinlerinizi pişirmeyi tercih edin.
 15. Beyin sağlığınıza iyi gelecek bitki çayları tüketin. ( Yeşilçay, biberiye çayı, ginkgo biloba çayı…)
 16. Uzun süre yalnız kalmak beyin sağlığı için iyi değildir. Bunun yerine sevdiğiniz, birlikte vakit geçirmekten keyif aldığınız insanlarla görüşmeye özen gösterin.
 17. Bulmaca yerine kelime oyunu oynayın, sudoku çözün.
 18. Menopoz döneminde olanlar doktorunuza danışarak beyin sağlığınızı korumak için östrojen alın.
 19. Beyin yaşlanmasını yavaşlatmak için günde 2 fincan kahve tüketin.
 20. Ağız ve diş sağlığınıza özen gösterin. Ağız içindeki iltihap beyin iltihaplarını tetikleyebilir. Amerika’da yapılan araştırmalar diş ve diş eti hastalıkları olanların hafıza ve kavrama testlerinden düşük puanlar alığını göstermiştir. Sağlıklı diş ve diş etine sahip bireyler sağlıksız dişlere sahip bireylerle karşılaştırıldığında hafıza ve kavrama testlerinden 3 kat fazla puan almışlardır.

Alzheimerdan korunmak için

60 yaşından sonra sebebi bilinmeyen kilo kaybınız varsa bunun için doktorunuzla görüşün ve her şeyin yolunda gittiğinden emin olun. Yeşil yapraklı sebzeler, balık, kara ahududu, mürver ağacı dutu, kara üzüm, yaban mersini, fındık, ceviz, baklagiller ve zeytinyağından oluşan zengin bir beslenme rutini oluşturun. Daha detaylı bilgi için Alzheimerdan korunmak mümkün isimli yazımızı okuyabilirsiniz.