• (0216) 377 44 33
  • (0532) 577 06 43
  • info@tatlihayatbakimevi.com
Huzurevi whatsapp

Alzheimer Hastaliginda Depresyon

Erken evrede görülen depresyonun nedeni, genellikle kişinin zihinsel işlevlerini yitirmeye başladığını fark etmesi ve bunu kendine yakıştıramamasıdır. Kişi sosyal çevreden uzaklaşmaya başlar ve konuşmalara eşlik etme süresi azalmıştır. Etraftaki insanlarla fazla konuştukça, unutkanlıklarının ortaya çıkacağından endişelenirler.

Unutkanlıkları fark edildiğinde ise ‘Ben zaten bunu hiç önemsememiştim, o yüzden unutmuşum’ , ‘Bu olay olduğu sırada ben başka birşeyle ilgileniyordum’ gibi bahanelerle bunun üzerini örtmeye çalışırlar. Gittikçe de içe kapanırlar. Daha ileri evrelerde ise depresyonu anlamak çok güçtür.

Çünkü artık depresyon farkındalık azalması dolayısıyla değil, genellikle endojen(içsel, sebepsiz) olabilmektedir. Davranış değişiklikleri, uyku düzen değişiklikleri ya da bir takım alışkanlıkların değişimi bile bize depresyonu gösterebilir. Alzheimer hastalarında depresyonun tanısını koymak çok önemlidir.

Çünkü depresyonun kendisi de hafıza bozukluğu yapabileceğinden hastanız normalde olduğu evreden çok daha ileri görülebilir. Depresyon tedavi edildiğinde hastanız gerçek evresine dönecektir. Depresyon gerçek evreyi maskeler!

İstanbul Tatlı Hayat Huzurevi ve Bakımevi'mizde konuklarımızın ruh sağlıklarını korumak için psikolojik destek alabilecekleri psikiatri uzmanımız bulunmaktadır. Konuklarımızın beden sağlığı kadar ruh sağlıklarının da iyi olması bizim en önemli hedeflerimizdendir.

Kaynak: NÖROLOJİ – Yrd.Doç.Dr.SEVDA SARIKAYA